15 MARKETINGOVÝCH TIPOV PRE VÝKONNEJŠÍ FACEBOOK

Výkon, Povedomie, Social media  22. júla 2020 Ján Májek

Napriek tomu, že sa stále väčšia časť marketingu presúva na Instagram či YouTube, Facebook si drží svoju štandardnú vedúcu pozíciu. Zatiaľ ho nepokorili žiadne trendy a denne je na tejto sociálnej sieti cez jeden bilión aktívnych užívateľov. Číslo návštevnosti vašej FB stránky nikdy nebude také vysoké, ale určite vie byť zaujímavé a výnosné.

Práve preto vám prinášame týchto 15 účinných marketingových tipov, ktoré pomôžu zlepšiť váš biznis na Facebooku. Za pokus nič nedáte, tak sa nato spolu pozrime.

1. Vyberte si vhodnú kategóriu pre váš biznis.

Prvá vec, ktorú potrebujete je firemná stránka. Žiadny osobný profil, ale to už asi viete. Pri tvorbe stránky máte na výber z týchto 6 možností:

S najväčšou pravdepodobnosťou spadáte do sekcie „Local Bussines- Miestna firma/značka“ alebo do kategórie „Brand or Product- Značka alebo produkt.“ Výber správnej kategórie je veľmi dôležitý, pretože každá má určité špecifické funkcie, ktoré u inej nemusíte nájsť. „Local business“ má napr. možnosť zadať (fyzické) umiesnenie firmy, zatiaľ čo online značka alebo produkt nie. Preto si na výbere dajte záležať. Ak ste moderátor a chcete promovať svoju vlastnú osobu, určite zvoľte kategóriu „Artist, Band or Public Figure.“ Budú sa v nej nachádzať pre vás najvhodnejšie nastavenia.

2. Zvoľte si vlastnú URL adresu.

Je veľa spôsobov, ako môžete stránku po vytvorení optimalizovať. Jedna z vecí, ktorá vám nesmie chýbať je vaša vlastná URL FB stránky. Ak URL vašej stránky vyzerá nejak takto-> “https://www.facebook.com/pages/Vaša-Str%C3%A1nka/256459854118903“, odporúčame zmeniť to. Vytvoriť si vlastnú. Vlastná URL adresa, ktorú si zvolíte, bude kratšia, ľahko zapamätateľná a rôzne použiteľná. Musí byť samozrejme aj voľná v rámci Facebooku. Má všeobecne platný tvar: https://www.facebook.com/nazovstranky

V prípade našej reklamnej agentúry je to https://www.facebook.com/upvision.sk/

K zmene vašej adresy je potrebné kliknúť na Informácie, následne na sekciu Meno a tam to upraviť. K tomuto však máte prístup len, ak ste administrátor stránky.

Takto nastavená URL adresa je vyhľadateľnejšia nie len pre FB, ale aj pre Google. Čiže prospieva vášmu SEO. Okrem toho je „krajšia“ a môžete ju vpísať do vizitky, propagovať na internete, v časopisoch, všade.

3. Nezabudnite na CTA button.

Na každej obchodnej stránke na Facebooku, máte k dispozícii malé tlačidlo CTA. Nachádza sa v pravom rohu pod titulnou fotkou.

To, čo bude „hovoriť“ závisí od vás. Máte niekoľko možností: „Poslať správu, Rezervovať, Použiť aplikáciu, Prihlásiť sa“ atď. Tieto tlačidlá môžete prepájať s ľubovoľnými vecami. Môžu slúžiť ako prelink na váš web, kontaktný formulár, video či iné. Kreativite sa medze nekladú, no odporúčame presmerovávať tam, kde to naozaj potrebujete. Jednoducho, napĺňať tým svoj stanovený cieľ.

4. Stránku si čo najviac prispôsobte.

Prispôsobenie myslíme najmä to v bočnom paneli stránky, kde máte sekcie ako „Informácie, Služby, Fotky, Videá, Príspevky, Udalosti“ atď. Dobrá správa! Do tohto panelu si môžete pridať čokoľvek. Využite to. Pokojne tam dajte ešte jednu záložku „O vás“ alebo ďalší CTA button napr. na „Trial zadarmo.“ Čím viac komunikačných kanálov vytvoríte, tým budete ľuďom sympatickejší. Bude ľahké vás kontaktovať, „dostať sa k vám.“

5. Zdokonaľte svoje fotky.

Ďalšou dobrou vecou, ktorú môžete pre svoj Facebook urobiť je, používať kvalitné fotografie. Všetky sociálne siete sú vo veľkej miere vizuálne. Navštevníci si ako prvé všimnú tieto dve veci: vašu profilovú fotku a titulku. Väčšina značiek používa ako profilovku logo. Je to správne, no dajte pozor nato, v akej kvalite a veľkosti ho nahrávate.

To isté platí aj pre titulnú fotku. S titulkou sa však nebojte vyhrať. Vložte do nej CTA button, video alebo nejaký iný zaujímavý prvok, ktorý bude funkčný a možno aj vystihne vašu podstatu.

6. Točte videá.

V poslednej dobe je jednou z najlepších možností, ako zvýšiť angažovanosť na stránke, tvoriť video obsah. Popularita videí sa neustále zvyšuje a používatelia Facebooku vzhliadnu denne viac ako 100 miliónov hodín videa.

FB podľa tohto trendu zmenil aj algoritmus, čo znamená, že videá sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia ako prvé na nástenkach vašich sledovateľov. Ak teda neviete, do čoho tento rok investovať, investujte do tvorby videí.

15 Marketingových tipov

Majte však na pamäti, že vačšina užívateľov pozerá video bez zvuku, takže pre zaujatie sú naozaj dôležité dobré titulky. Okrem toho je veľa ľudí otrávených, ak sa pri spustení videa začne automaticky prehrávať zvuk. Dajte nato pozor. 😊

Ak nemáte možnosť tvoriť videá, skúste funkciu „Facebook Live.“ Môžete prostredníctvom nej vysielať naživo a byť tak fanúšikom bližší.

7. Buďte originálny, relevantný a občas „sebecký.“

Keď už máte kvalitné fotky, CTA buttony aj správnu URL adresu, je čas pohrať sa s obsahom. Myslíme tým doslova pohrať. Skúšať rôzne typy aj formáty príspevkov. Sami uvidíte, ktoré budú mať najvyššiu interakciu. Ak neviete, kde začať, radíme, aby bolo:

  • 70% vášho obsahu originálneho, vami vyprodukovaného a relevantného
  • 20% vášho obsahu relevantného, no môže byť aj prevzatého (dávajte však pozor, aby ste ho neprevzali od svojej priamej konkurencie, skúste si pozrieť zahraničné stránky s rovnakou či podobnou cieľovkou a inšpirovať sa tam)
  • 10% vašej vlastnej propagácie

Na začiatok skúste toto a nebojte sa tiež opýtať vašich fanúšikov. Položte im otázku, vytvorte anketu. Je to najľahšia cesta, ako sa dozvedieť, čo vaši (budúci) zákazníci chcú.

8. Zdieľajte obsah od vašich fanúšikov.

Ďalším spôsobom, ako posilniť váš FB je zdieľať užívateľmi vytvorený obsah súvisiaci s vašou značkou. Šetrí to čas, energiu a okrem toho tak zvyšujete lojalitu vašej firmy. Každý sa predsa chce cítiť ako súčasť svojej obľúbenej značky.

Najjednoduchší spôsob, ako to urobíte je, že prezdieľate fotky či iné príspevky, v ktorých vašu stránku niekto označil alebo pozitívne komentoval.

Ak máte napr. reštauráciu, pozbierajte fotky ľudí, ktorí sa u vás „tagli“ a s ich súhlasom urobte z nich fotoalbum spokojných zákazníkov. 😊

9. Posty „vyčistite“ od zbytočností.

Facebook je už teraz preplnený. Váš príspevok môže teda vyniknúť alebo spadnúť do šedého priemeru. Príspevok doplnený o kvalitnú fotku má oveľa väčší úspech ako príspevok, ktorý obsahuje iba text.

Dobrou kombináciou je aj text v obrázku, no tu dávajte pozor nato, aby toho textu nebolo príliš (5-6 slov max.), aby bol výrazný a ľahko čitateľný. Fotka musí byť ostrá a kvalitná.

15 Marketingových tipov

Keď zdieľate na FB link (napr. váš nový článok na blogu), odstráňte URL adresu z príspevku. Ostane vám tam titulný obrázok a priestor na nejaké dobré copy. Ak chcete v príspevku použiť iný odkaz (napr. na udalosť), skráťte ho do priateľskej podoby v Bitly. Týmito spôsobmi vaše príspevky vyčistíte od zbytočností a budú vizuálne atraktívnejšie.

10. Pracujte so štatistikami.

Kvalitný obsah tvorí polovicu úspechu. Druhá sa odohráva v možnosti „Štatistiky,“ ktorú určite má aj vaša stránka. Prostredníctvom nej sa dozviete, aký výkon mala stránka za posledných 7 dní- koľko získala likes, koľko mala pozretí či náhľadov, aký bol jej dosah a okrem toho vám tu Facebook ponúka aj odporúčania, ako stránku zefektívniť. Využite to. 😊

11. A čo načasovanie?

V štatistikách, v sekcii „Príspevky“ sa nachádza dôležitý ukazovateľ- načasovanie. Facebook vám tu prezradí, v akých časoch je najviac vašich sledovateľov online. Tomu je následne dobré prispôsobovať plánovanie príspevkov. Dáta sú zozbierané vždy za posledný týždeň. Pozrime sa napr. na takú stredu u nás.

Vidíme, že v stredu je najviac fanúšikov online okolo 19 až 20:00, tak na tento čas naplánujeme nejaký príspevok. Aký? Aj to sa dozvieme v tejto položke, ak hore preklikneme na typy príspevkov. Ukážu sa nám tie typy našich príspevkov, ktoré mali najvyššiu interakciu.

S načasovaním sa samozrejme možete aj hrať. Môžete skúsiť iný obsah, ako máte vo zvyku a vypustiť ho von mimo špičky. Zistíte, ako to na vašich sledovateľov zaberá a môže vám to priniesť zaujímavý výsledok.

Takže sledujte štatistiky, hrajte sa s nimi, skúšajte rôzne kombinácie a sami uvidíte, čo najlepšie funguje. Cieľovka je vždy iná, preto sa aj jej preferencie budú líšiť.

12. Podporte sa platenou reklamou.

Kvalitný obsah nie je jedinou cestou, ako sa na Facebooku zviditeľnit. Vieme, že FB menil algoritmy a že ste možno pesimistický voči tomuto druhu propagácie, no platené príspevky sú stále lacným a efektívnym marketingovým kanálom.

Najmä v kombinácii s kvalitným obsahom. Dôležité je hlavne cieliť na správne publikum, aby sa príspevok ukázal tam, kde chcete a tomu, komu chcete. Jeho dobrý obsah urobí ostatné.

13. Skúste mieriť na špecifické publiká.

Pri nastavovaní platenej reklamy sa naučte zužovať vaše publikum, urobiť ho špecifickým. V prvom rade si potrebujete zapnúť Business Manager.

15 Marketingových tipov

V business manageri si vytvoríte reklamnú kampaň, v ktorej budete mať možnosť určiť si svoje špecifické publikum. Zúžiť publikum môžete na základe polohy (napr. konkrétne mesto), no aj na základe záľub, koníčkov, životných udalostí atď. Je toho veľa. Využívajte to tak, aby ste mali naozaj zacielených tých „vašich“ ľudí.

Točíte svadobné videá? Čo tak skúsiť zamieriť na ľudí, ktorí si zmenili stav na FB na „zasnúbený.“

14. Nadviažte partnerstvá s influencermi.

Spoluprácou s influencermi, ľuďmi, ktorí majú vplyv na verejnosť, dostane vaša značka pridanú hodnotu. Bude vás predsa propagovať niekto, komu vaša cieľovka verí. Práve na slovo cieľovka dávame veľký dôraz. Výber influencera musí byť adekvátny k vašim fanúšikom. Keď už partnerstvo nadviažete, nezabudnite ho pestovať. Spokojnosť na strane influencera povedie k spokojnosti na strane samotných zákazníkov.

Budete prekvapení, akú interakciu s vašou značkou toto partnerstvo urobí. Stačí len poprosiť toho správneho o pomoc.

Ak sa chcete dozvedieť viac o spolupráci s influencermi na Instagrame, prečítajte si náš článok.

15. Podporte svoju stránku aj mimo Facebooku.

Ak chcete, aby vaša Facebook stránka „viac žila“, musíte nájsť spôsob ako na ňu život (ľudí) prinesiete. Určite vám pomôže spomenutá platená reklama na FB, no čo niečo mimo neho?

Ste si istí, že všetci návštevníci vašej webstránky vedia, že ste aj na Facebooku? Je prelink na FB na vašom webe dosť viditeľný? Dá sa váš článok prezdieľať na Facebooku?

Pokojne FB link zakomponujte aj do mailov, vizitiek či iných propagačných materiálov.
Čím väčší dosah, tým väčšia pravdepodobnosť, že váš Facebook bude žiť.

Naša šťastná 15tka je na konci. Na začiatok si vyberte aspoň 5 z našich tipov a skúste ich aplikovať. Dosť možné, že veľa z nich už používate. Ak si myslíte, že sme predsa len na niečo zabudli, napíšte nám. 😊

Držíme palce.

Plánujete začať s digitalizáciou firmy? My vám poradíme!
Kontaktujte nás
Ján Májek

Ján Májek

Zakladateľ UPVISION Digital agency

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

CONTENT MARKETING

CONTENT MARKETING

Marketing  13. júna 2024 Ján Májek

V dnešnom digitálnom svete, kde konkurencia neustále narastá, sa firmy čoraz viac uchyľujú k stra...

Čítaj viac
PAY-PER-CLICK REKLAMA GOOGLE ADS – SLOVNÍK | 2.ČASŤ

PAY-PER-CLICK REKLAMA GOOGLE ADS – SLOVNÍK | 2.ČASŤ

Marketing  5. júna 2024 Ján Májek

V oblasti výkonnostného marketingu je dôležité rozumieť niektorým kľúčovým pojmom spojeným s Pay-...

Čítaj viac
Facebook reklama

Facebook reklama

Marketing  23. mája 2024 Ján Májek

Facebook reklama sa stala neoddeliteľnou súčasťou digitálneho marketingu. Vďaka svojej rozmanitos...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.