Google Ads vyvarujte sa častých chýb pri nastavovaní

Výkon, Tipy  26. augusta 2021 Ján Májek

Stalo sa vám, že rozpočet v Google Ads sa vám minul veľmi rýchlo, no nepriniesol vám žiadne výsledky? Pri práci sa zvykneme stretnúť s týmto problémom a to hlavne u klientov, ktorí si nastavujú tieto reklamy sami. Pri prevzatí účtu postupne nachádzame chyby, ktoré stoja za neefektívnou reklamou. Vybrali sme niekoľko najväčších chýb, s ktorými prichádzame do kontaktu, a ktorým by ste sa mohli pri nastavovaní vyvarovať.

Google Ads vyvarujte sa častých chýb pri nastavovaní

Google Ads atribúty.

  1. Geografické cielenie
  2. Predvolené cielenie kampane
  3. Nastavenie konverzií
  4. Absencia vylučujúcich kľúčových slov
  5. Chaotické priraďovanie kľúčových slov
  6. Ignorovanie regionálnych trendov
  7. Vytvorenie iba jednej variácie reklamy
  8. Chýbajúce alebo zamietnuté rozšírenia reklamy

Geografické zacielenie

Pri nastavovaní novej kampane si volíte i geografický cieľ. V časti, kde vyberáte možnosti lokácie je však Googlom mierne skryté rozšírenie výberu, na ktoré sa zvyčajne zabúda. Ak si túto možnosť otvoríte, uvidíte váš predvolený spôsob zobrazovania vašich reklám.

Google Ads

Google Ads je efektívnym nástrojom pre lead generation.

Ten je nastavený tak, že vaše reklamy sa zobrazujú aj mimo váš geografický cieľ, teda aj používateľom, ktorí iba prejavujú záujem o polohu, ktorú ste vybrali, no nenachádzajú sa práve v nej. Pridajte Typ umiestnenia, potom môžete filtrovať podľa fyzickej polohy alebo tej, ktorá je zaujímavá pre vašu cieľovú skupinu. Reklamu môžete samozrejme cieliť aj na fyzickú prítomnosť vašich potenciálnych zákazníkov.

Pozor si musíte dať aj pri kombinovaní krajiny a jazyka. Máte nastavené reklamy pre slovenský aj český trh, no české sa zobrazujú i ľuďom na Slovensku a opačne? Je to výsledkom nesprávne nastavenej krajiny a jazyka. V tomto prípade odporúčame nastaviť dve samostatné kampane nastavené podľa krajiny. Ak majú zákazníci nastavený prehliadač v inom, ako vami zvolenom jazyku, reklama sa im nemusí zobraziť. To, aký prehliadač majú nastavení zákazníci si môžete pozrieť v nástroji Google Analytics v časti publiká a v geografických štatistikách.

Predvolené cielenie kampane

Pri vytváraní kampaní máte viaceré možnosti voľby kde sa bude vaša reklama zobrazovať:

Ak máte záujem o generovanie nových zákazníkov a nie o zvyšovanie povedomia o značke, výber je jasný, siahnite po Google Ads. Vyhľadávacia sieť. Ak chcete ,naopak, zvyšovať povedomie a máte už generovanú návštevnosť z vyhľadávania, vtedy je čas aj na obsahovú sieť, tzv. Display.

V oboch sieťach môžete pri výbere zahrnúť možnosť „Google search partners“. Ak túto možnosť zvolíte pri vyhľadávacej sieti, znamená to, že reklama sa zobrazí iba na partnerských weboch Google, no nebude sa zobrazovať aktívne hľadajúcim zákazníkom.

Pokiaľ teda máte záujem o generovanie nových zákazníkov pri nastavovaní kampane, zrušte začiarknutie predvolených partnerov vyhľadávania a reklamnej siete.

Nastavenie konverzií Google Ads

Sledovanie konverzií nám signalizuje, ktoré reklamy sú úspešné, ktoré nie a naznačuje, ako ich správne optimalizovať. Častým problémom bývajú zle nastavené alebo úplne vynechané ciele. Čo Google indexuje ako konverziu?

  • Prihlásenie sa na newsletter
  • Nákup pri e-shope
  • Kliknutie na e-mail, telefónne číslo
  • Odoslanie kontaktného formulára

Cieľom však môžu byť aj iné akcie, ktoré klient považuje za dôležité a chce, aby zákazník na jeho webovej stránke vykonal.

Absencia vylučujúcich kľúčových slov v Google Ads

Na každej webovej stránke je potrebná pravidelná optimalizácia vašich kľúčových slov. Nie však iba tých na ktoré sa zobrazujete, ale aj tých na ktoré sa zobrazovať nechcete. Na túto možnosť sa často zabúda, a preto sa vaše produkty môžu zobrazovať, aj keď klienti, napríklad, vyhľadávajú presnú značku, ktorú však v ponuke nemáte.

Negatívne kľúčové slová nie sú negatívne, ale vedia ušetriť vaše peniaze a ich vylúčením získate relevantnejších potencionálnych zákazníkov.

Chaotické priraďovanie kľúčových slov

Chaotické cielenie kľúčových slov je častým problémom pri Google reklamách. Ak Google indexuje veľa zhôd s hľadaným slovom, vyberie si kľúčové slovo, ktoré sa zhoduje s produktom či službou. Google však nie vždy vyberie to isté slovo. Týmto spôsobom sa môže stať, že jedno hľadané slovo súvisí s viacerými reklamami s odlišným levelom výkonu.

Najlepším spôsobom, ako skontrolovať koľko reklám zasahujú kľúčové slová, je exportovaním vyhľadávaní vďaka pivot tabuľke. Tu môžete vložiť vaše hľadané produkty a potom skontrolovať v akých a koľkých reklamných skupinách sa vyhľadávajú.

Môžete tiež umiestniť reklamnú skupinu ako podkapitolu k hľadanému výrazu, ktorý potom pod každým hľadaným výrazom vypíše, do ktorej konkrétnej reklamnej skupiny sa zobrazila.

Táto aktivita sa zvykla v minulosti upresňovať len pri širších zhodách vo vyhľadávaní, ale teraz sa odporúča využívať takmer pri všetkých. Všetci chceme, aby sa náš produkt zobrazoval v tej najvýkonnejšej reklame. Nastavte si teda negatívne zhody v reklamných skupinách tam, kde sa nechcete zobrazovať.

Ignorovanie regionálnych trendov v Google Ads

Nákladová efektívnosť potenciálnych zákazníkov na základe umiestnení:

Google Ads nastavte si ho správne

Google Ads – ak ho nastavíte správne, nové leady vás neminú

Poväčšine sa Google stretáva s dvomi typmi inzerentov,  a to tí, ktorí cielia priamo a úzko na jedno miesto, napríklad len jedno mesto a naopak tí, ktorí cielia na veľké územné celky či národne, niektorú dokonca medzinárodne.

Samozrejmosťou je, že ako prvé je treba pokryť územie, v ktorom sídlite alebo chcete predávať. Ak vlastníte lokálny biznis, ktorý sa sústreďuje na zákazníkov len z okolia, nastavte si reklamu presne na toto prostredie.

Biznisy, ktoré majú širšie zameranie svojej brandže, môžu zvoliť obsiahlejšie geografické cielenie.

Výhodou tejto voľby je, že spracované dáta sa dajú ďalej použiť pre ešte presnejšie cielenie. Ak zistíte, že cielenie vo vašom meste nefunguje perfektne, môžete ho ďalej upravovať. Napríklad, ak zistíte že v jednej z obcí vášho cielenia je menej konverzií či dopytov, môžete znížiť budget pre väčšie mesto a zvýšiť pre to, v ktorom je naopak konverzií viac.

Alebo, ak zistíte, že hlavné dopyty vám chodia len z niektorých miest, na ktoré ste cielili, môžete zmeniť cielenie a zamerať sa len na tieto mestá.

Rovnakú metódu môžete použiť aj pri zariadeniach, ktoré potenciálni zákazníci používajú. Je málo dopytu z mobilných zariadení ale veľa z PC? Zmeňte to.

Je ľahké na toto zabudnúť, keďže Google Ads využíva automatické bidovanie a tak sa manažéri spoliehajú na ich plnú funkciu. Táto sa však môže zintenzívniť, ak používame manuálne bidding, eCPC alebo znásobovanie klikov.

Vytvorenie iba jednej variácie reklamy

Ďalšou častou chybou pri Google reklamách je vytváranie len jednej reklamnej skupiny alebo len jednej reklamy v reklamnej skupine s jednou variáciou. Ak chcete zvýšiť konverziu, zlepšiť svoje predaje a znížiť náklady na tieto reklamy, je dôležité vytvoriť niekoľko variácií pre každú skupinu reklám.

Aj keď použijete rovnaký názov a popis, testovanie týchto variácií vám pomôže odhaliť chyby v cielení a ukáže vám, ktorá variácia je najlepšia. Hneď ako vyhodnotíte, ktorá z nich pôsobila najlepšie a priniesla najlepšie výsledky, môžete ostatné pozastaviť a upraviť tú vyhrávajúcu.

Aby ste teda svoje reklamy otestovali čo najlepšie, je treba aspoň 2-3 kópie reklám v každej reklamnej skupine.

Chýbajúce alebo zamietnuté rozšírenia reklamy

Veľmi ľahko odstrániteľnou chybou je, že veľkému množstvu profilov chýbajú Ad Extensions alebo používajú také, ktoré nefungujú. 

Google Ads nastavenia

Google Ads nastavenia sú potrebné pre efektívny výkon kampaní

Príkladom je Structured snippet extension, neschválené telefónne čísla, (ack!) a neschválené Review Extensions

Okrem rozšírených možností, ktoré tieto rozšírenia poskytujú inzerentom na serveri SERP, môžu tiež pomôcť lepšie kvalifikovať kliknutia (napríklad: cena „začínajúca na“) a poskytnúť viac informácií na podporu kliknutí používateľa.

našej agentúre sa venujeme plnej správe Google reklám a aj odstráneniu ich chýb a zlepšeniu ich funkcií. Ak potrebujete pomôcť so správou Google reklám, neváhajte nás kontaktovať.

Plánujete začať s digitalizáciou firmy? My vám poradíme!
Kontaktujte nás
Ján Májek

Ján Májek

Zakladateľ UPVISION Digital agency

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

Tvorba webu. Redizajn webovej stránky pre Fintech startup.

Tvorba webu. Redizajn webovej stránky pre Fintech startup.

Case studies, Programovanie, Marketing  24. marca 2024 Ján Májek

Náš klient pred pár mesiacmi prišiel za nami, že mu nefunguje Google reklama na webe. My sme ju o...

Čítaj viac
Lead generation kampaň

Lead generation kampaň

Výkon, Marketing, Povedomie  23. februára 2024 Ján Májek

V dnešnej dobe, kedy digitálny svet dominuje podnikateľskej sfére, je nevyhnutné mať efektívnu on...

Čítaj viac
Marketingový rozpočet 2024. Firmy a ich preferencie.

Marketingový rozpočet 2024. Firmy a ich preferencie.

Marketing, Social media, Tipy  5. februára 2024 Ján Májek

Marketingový rozpočet 2024 je pre viacero firiem otáznik na ktorý sa hľadá odpoveď. Pozreli sme s...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.