Výroba web stránok: Trendy v roku 2023

Programovanie  19. decembra 2022 Ján Májek

Ak chcete, aby vaša firma vynikla, nestačí vám hocijaká webová stránka. Technológie sa neustále vyvíjajú a je nevyhnutné, aby sa im prispôsobovala aj výroba web stránok. Výroba web stránok by mala byť dynamická, inovatívna a užívateľský prívetivá. V tomto článku sa budeme venovať trendom, ktoré môžu vývojári a dizajnéri webových stránok očakávať v roku 2023.

1. Optimalizácia pre mobilné zariadenia

V novembri 2022 prichádzalo v Európe 49.19 % návštev webových stránok z mobilných telefónov. Počet používateľov internetu prichádzajúcich z mobilných zariadení sa každým rokom zvyšuje, a preto sa zvyšuje aj potreba optimalizácie web stránok pre mobily. Všetci vývojári by mali mať v roku 2023 na pamäti, že sa majú zameriavať na vertikálnu orientáciu namiesto tradičných horizontálnych obrazoviek používaných na počítačoch.

Výroba web stránok

2. Hlasové vyhľadávanie

Google uvádza, že v roku 2022 používalo hlasové vyhľadávanie na mobilných zariadeniach 27 % celosvetovej populácie. Hoci Siri a Alexa budú fungovať prakticky na každej stránke, vývojári im vyhľadávanie uľahčujú tým, že optimalizujú web stránky s ohľadom na hlasové vyhľadávanie. Týmto spôsobom sprístupňujú webové stránky ľuďom so zrakovým a sluchovým postihnutím, ale aj ľuďom, ktorým sa nechce písať.

3. Pohyblivá grafika

Využitie pohyblivej grafiky je atraktívny spôsob, ako zaujať a prilákať na web nových zákazníkov. Často sa využíva pri tvorbe reklamných bannerov alebo krátkych videí, ktoré sú následne vložené do webovej stránky. Tento trend v roku 2023 porastie. Pohyblivú grafiku môže kreatívny tím využiť pri tvorbe landing page alebo pri prezentácií produktov na eshope. V budúcnosti bude táto technológia pravdepodobne implementovaná na väčšine webových stránok.

Výroba web stránok agentúra

4. Progresívne webové aplikácie (PWA)

PWA patria medzi najnovšie technológie vývoja webových stránok, ktoré umožňujú priblížiť webové stránky natívnym mobilným aplikáciám. Progresívne webové aplikácie obsahujú možnosti, ktoré sú prístupné v natívnych aplikáciách. Ide napríklad o push notifikácie alebo možnosť používania webovej aplikácie v offline režime.

Ich výhodou v porovnaní s natívnymi aplikáciami je, že PWA si nevyžadujú inštaláciu a zaberajú menej miesta v úložisku. Sú bezpečné, nenákladné a dajú sa používať na akomkoľvek zariadení. Progresívne webové aplikácie sú vytvorené pomocou najpoužívanejších programovacích jazykov, ako napríklad HTML, CSS a JavaScript.

5. Tmavý režim

Tento trend síce nie je úplne nový, no čím ďalej, tým viac používateľov uprednostňuje prehliadanie webových stránok v tmavom režime. Najmä vo večerných hodinách je tmavý režim šetrnejší k očiam, pretože znižuje vyžarovanie modrého svetla. Ďalším dôvodom, prečo užívatelia využívajú tmavý režim je, že pomáha znižovať spotrebu energie.

Vyroba webovych stranok online

6. Chatboti s umelou inteligenciou

Technologickí giganti používajú chatboti už dlhšie obdobie a nasledujú ich aj B2B spoločnosti po celom svete. Ide o ďalší populárny trend vo vývoji webových stránok a aplikácií. Chatboti dokážu automaticky reagovať na požiadavky používateľov, a tým spoločnostiam znižujú náklady na ľudské zdroje a zvyšujú efektívnosť. Dokážu totiž riešiť problémy 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Očakáva sa, že chatboti sa v roku 2023 stanú trendom vo vývoji webových stránok a aplikácií najmä vďaka rastúcej popularite a použiteľnosti.

7. Rozširovanie zručností vývojárov

Výroba web stránok neustále napreduje. So zdokonaľovaním technológií musia vývojári a dizajnéri webových stránok a eshopov pridávať na svoje stránky nové prvky. Medzi ne patria celoobrazovkové videá, pozadia, animácie a interaktívna navigácia. Populárnejšou sa stane aj virtuálna realita, čo opäť vyžaduje rozšírenie zručností programátorov.

virutalna realita webova stranka

Plánujete začať s digitalizáciou firmy? My vám poradíme!
Kontaktujte nás
Ján Májek

Ján Májek

Zakladateľ UPVISION Digital agency

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

Brand a Branding: cesta k vlastnej podnikateľskej identite

Brand a Branding: cesta k vlastnej podnikateľskej identite

Dizajn, Povedomie  22. septembra 2023 Ján Májek

V dnešnom konkurenčnom prostredí zohráva branding kľúčovú úlohu. Jedná sa o vytváranie silnej fir...

Čítaj viac
Má overenie účtu od Mety zmysel pre vaše podnikanie?

Má overenie účtu od Mety zmysel pre vaše podnikanie?

Marketing, Social media  6. septembra 2023 Ján Májek

Meta ponúka možnosť overenia vášho účtu na Facebooku a Instagrame. Overenie účtu je po novom možn...

Čítaj viac
Umelá inteligencia a grafický dizajn

Umelá inteligencia a grafický dizajn

Dizajn, Tipy  17. augusta 2023 Ján Májek

Umelá inteligencia a kreativita Umelá inteligencia dnes zasahuje do mnohých oblastí podnikania a ...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.