Tvorba webovej stránky vo WordPresse krok za krokom

Programovanie, Tipy  15. mája 2023 Ján Májek

WordPress poháňa viac ako 43 % všetkých webových stránok na internete. Ak vám stačí jednoduchý web, ide o jeden z najspoľahlivejších spôsobov tvorby webovej stránky. V tomto článku vás prevedieme jednoduchými krokmi, ako tvorba webovej stránky vo WordPress vlastne funguje. V závere si vysvetlíme, aké sú výhody a nevýhody WordPress stránok v porovnaní s HTML. 

Krok 1: Vyberte si doménu

Najskôr si cez sprostredkovateľa vyberte dostupnú doménu. Názov domény by mal byť originálny, ľahko zapamätateľný a mal by vystihovať váš projekt. 

Krok 2: Vyberte si hosting

Hosting je online priestor, v ktorom budú uložené všetky dáta vášho webu. Súčasťou dobrého hostingu by mal byť SSL certifikát, technická podpora a garantovaná rýchlosť. Taktiež by mal byť vhodný pre platformu, ktorú si na tvorbu webu vyberiete. V našom prípade ide o platformu WordPress.

domena-pre-tvorbu-webov

Krok 3: Tvroba webovej stránky vo WordPresse

Keď máte zakúpený hosting, stačí sa prihlásiť do administrácie cez poskytovateľa hostingu. V tejto časti spárujte váš hosting s doménou. V administrácii kliknite v časti CMS-redakčné systémy na tlačidlo „Nainštalovať‘ pod sekciou WordPress. Vyplňte všetky potrebné informácie vrátane e-mailu, prihlasovacieho mena a hesla. 

Upozornenie: Z bezpečnostných dôvodov nikdy nepoužívajte prihlasovacie meno „admin“.

Po úspešnej inštalácii sa vám zobrazí link, ktorým sa prekliknete na vašu novú webovú stránku. 

Krok 4: Prihláste sa do WordPressu

Prihláste sa pomocou údajov, ktoré ste si zvolili pri inštalácii. Pre vstup do administrácie stačí za adresu webovej stránky pridať /wp-admin/, /admin/ alebo /login/. V tomto kroku ste sa úspešne prihlásili do WordPressu a začína sa tvorba webovej stránky.

tvorba-webovej-stranky-web-developer

Krok 5: Prispôsobte si základné nastavenia

Najskôr zadajte názov webstránky a podtitul. Tieto údaje sú niečo ako prezentácia vášho webu. Prehliadače ich používajú na presmerovanie používateľov na vašu webovú lokalitu. Venujte preto ich výberu viac času. Ak je to potrebné, zmeňte konkrétnu krajinu, časové pásmo a jazyk. 

Krok 6: Vyberte si tému pre tvorbu vašej webstránky

Pri výbere témy vo WordPress máte na výber z dvoch možností. Buď si vyberiete tému zdarma alebo platenú tému premium. Bezplatné témy vo WordPress sú vo všeobecnosti vhodné pre tie najjednoduchšie weby. Prémiové témy sú skvelou investíciou, ak chcete kvalitný dizajn a priebežnú podporu od vývojára. Zvyčajne sú bezpečnejšie a rýchlejšie ako bezplatné témy.

Krok 7: Pridajte na vašu webovú stránku obsah

Dizajn je síce dôležitý, no ešte podstatnejším prvkom každej webovej stránky je jej obsah. WordPress štandardne podporuje dva hlavné typy obsahu: stránky a príspevky. Začnite vytvorením stránok a umiestnite na ne statický obsah. Ide napríklad o stránku s názvom „O nás“ alebo „Naše projekty“. Neskôr publikujte príspevky, ktoré sa budú zobrazovať v obrátenom chronologickom poradí na vašom blogu.

tvorba-webovej-stranky-wireframe-ui-ux-dizajn

Tvorba webovej stránky: WordPress alebo HTML?

Stále rozmýšľate, či si nechať webovú stránku vytvoriť odborníkmi alebo to urobiť svojpomocne vo WordPresse? Oba spôsoby majú prirodzene svoje výhody aj nevýhody. Vo WordPresse dokážete webové stránky nadizajnovať aj bez akýchkoľvek znalostí kódovania. Nevýhodou však je, že môžu byť menej bezpečné a náchylnejšie na hackerské útoky v porovnaní s HTML stránkami, pri ktorých nemôžu hackeri ľahko zasahovať do kódu. 

Pokiaľ ide o prispôsobenie, stránky WordPress sú menej flexibilné ako stránky HTML. Nad vzhľadom a funkčnosťou HTML stránok má vývojár úplnú kontrolu a sú spravidla rýchlejšie. Ich tvorba je však časovo náročnejšia a vyžaduje si znalosti programovania. Ak potrebujete iba jednoduchý web na blogovanie či prezentáciu portfólia, WordPress stránkou nič nepokazíte. Pre komplexnejšie weby, ako sú napríklad eshopy, však jednoznačne odporúčame využiť pomoc skúsených programátorov a dizajnérov.

programovanie-webstraka-eshop

Potrebujete web alebo eshop pre vaše podnikanie?

Dohodnite si s nami konzultáciu, na ktorej spoločne nájdeme to najlepšie riešenie pre vaše podnikanie. Máme za sebou niekoľko úspešných spoluprác. Pozrite si napríklad ukážku web stránok, ktoré sme vytvorili  pre spoločnosť GolfProperty. 

Dokážeme pokryť kompletný IT vývoj vášho online projektu a celý jeho životný cyklus od programovania, dizajnu, testovania až po uvedenie na trh. Kompletná tvorba webovej stránky je u nás realizovaná skúsenými projektovými manažérmi, programátormi, dizajnérmi, copywritermi a SEO špecialistami.

Plánujete začať s digitalizáciou firmy? My vám poradíme!
Kontaktujte nás
Ján Májek

Ján Májek

Zakladateľ UPVISION Digital agency

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

CONTENT MARKETING

CONTENT MARKETING

Marketing  13. júna 2024 Ján Májek

V dnešnom digitálnom svete, kde konkurencia neustále narastá, sa firmy čoraz viac uchyľujú k stra...

Čítaj viac
PAY-PER-CLICK REKLAMA GOOGLE ADS – SLOVNÍK | 2.ČASŤ

PAY-PER-CLICK REKLAMA GOOGLE ADS – SLOVNÍK | 2.ČASŤ

Marketing  5. júna 2024 Ján Májek

V oblasti výkonnostného marketingu je dôležité rozumieť niektorým kľúčovým pojmom spojeným s Pay-...

Čítaj viac
Facebook reklama

Facebook reklama

Marketing  23. mája 2024 Ján Májek

Facebook reklama sa stala neoddeliteľnou súčasťou digitálneho marketingu. Vďaka svojej rozmanitos...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.