Responzívny dizajn: Grafické trendy v roku 2022: Trend č. 3 by mal poznať každý

Dizajn  30. marca 2022 Dominika Stehlíková

Tak, ako sa neustále vyvíjajú rôzne druhy odvetví, nie je tomu inak ani v oblasti grafického dizajnu. Novým trendom nadväzujúcim na vznik nových technológií sa prispôsobujú aj grafickí dizajnéri. Ak si chcete udržať náskok vo svete grafického dizajnu, mali by ste vedieť, ktoré trendy sú na vzostupe, a ktorým sa radšej vyhnúť. Pozrite sa s nami bližšie na dominujúce grafické trendy v tomto roku.

Responzívny dizajn: Grafické trendy v roku 2022: Trend č. 3 by mal poznať každý

Responzívny dizajn a jeho trend naďalej pretrváva aj tento rok. Rok 2022 sa nesie v znamení trendov, ktoré si vo svete grafického designu získali popularitu už v minulých rokoch. Niektoré trendy sú pomerne konzervatívne, iné odvážnejšie a dalo by sa povedať, že až kontroverzné. Tohtoročné trendy a techniky môžete pomerne jednoducho implementovať do vášho grafického dizajnu, získať tak viac pozornosti od používateľov a vyniknúť na trhu. Jednou z najrýchlejšie napredujúcich oblastí grafického dizajnu je web dizajn, ktorému sa budeme nižšie venovať.

Predstavujeme vám 7 grafických trendov, ktoré rozhodne používateľov zaujmú a zaslúžia si vašu pozornosť.

  1. Žiarivé farby a veselé tvary

Po pomerne depresívnom období sa začíname stretávať s optimizmom takmer všade, a to aj v online priestore. Tomuto roku kraľujú žiarivé farby, veselé tvary a skryté vtipy, ktoré zaručene zaujmú a udržia pozornosť používateľov. Čo vedie k dlhšie strávenému času používateľov na vašom webe či na sociálnych sieťach. Zároveň si používatelia po odchode z vášho webu alebo sociálnych sietí odnesú dobrú náladu a budú sa chcieť nabudúce opäť vrátiť.

ziarive farby

Zdroj: https://www.websupport.sk/servery/

Ako na takéto prvky? V prípade, ak máte firmu, jedným zo skvelých spôsobov je výmena klasických portrétových fotografií zamestnancov za autentické momentky, ktoré pôsobia sympaticky. Na rozjasnenie vášho webu zase môžete použiť veselšie farby s hravejším fontom. Spôsobov ako vyvolať pozitívnu emóciu u používateľov je mnoho, zapojte vašu kreativitu. 🙂

  1. Stavte na pestrofarebný minimalizmus

Pestrofarebný minimalizmus je súčasťou grafických trendov už niekoľko rokov a inak tomu nebude ani tento rok. Používatelia hľadajú harmóniu, pokoj a mier, ktorý nájdu v grafickom dizajne vytvorenom v duchu pestrofarebného minimalizmu. Tento trend sa vyznačuje jednoduchosťou tvarov a čistotou línií, pôsobí hravým a veselým dojmom a rýchlo zaujme pozornosť diváka. Experimentovať môžete s celou paletou výrazných farieb v digitálnej, a tiež v tlačenej verzii.

Responzívny dizajn

Responzívny web dizajn

  1. Responzívny dizajn a retro je späť!

Používatelia chcú v vrátane zábavy a harmónie spomaliť, zamyslieť sa, mať pohodlie, a tiež istotu. Sú obzvlášť vnímaví k nostalgickým produktom či značkám. A preto opäť prichádza na scénu nestále sa vracajúci retro štýl, ktorý inšpiruje ľudí reprezentujúcich svet umenia a grafického dizajnu. Silnejúce retro, ktoré odkazuje na minulosť a sentimentálne spomienky, bude konkurovať futurizmu a moderným technikám objavujúcim sa v grafike. Retro sa vracia v rôznych podobách – dizajnové vzory, jednoduché emotikony, .. Máte pocit, že váš projekt si vyžaduje pocit pohodlia a istoty s nádychom rozcítenia sa? Využite retro! 

Responzívny dizajn

Responzívny dizajn webová stránka

  1. Expresívne a experimentálne písmo

Hra s typografiou je trendom nielen v tomto roku, ale bude tu zaj niekoľko nasledujúcich rokov. Trend sa nezaobíde bez živých farieb, kontrastných tvarov a hravých prvkov. Vítané sú nápisy, ktoré posúvajú hranice výraznosti, no zároveň ľahkej čitateľnosti. Môžete staviť na výraznejšiu zmenu. Napríklad dáte jedno písmeno hore nohami alebo v inom fonte, väčšie, menšie, alebo ho úplne vynecháte. Vrátili sa aj pätky, na ktoré by ste tiež nemali zabúdať. Tento trend môže byť trochu riskantný pre publikum, ktoré je viac konzervatívne alebo sa o umelecké trendy nezaujíma. Avšak zaručene zaujmete tých používateľov, ktorí sú odvážni a majú radi umenie.

expresivny font

Zdroj: https://www.merckgroup.com/en

  1. Gradienty? Rozhodne áno!

Gradienty, inak nazývané prechody, dominujú v oblasti dizajnu už niekoľko rokov a je tomu tak aj tento rok. Táto technika funguje na báze plynulého prechodu z jednej farby do druhej. Chcete, aby váš grafický dizajn nadobudol nový rozmer? Použite gradient spolu so zrnitými textúrami. Tento trend je ideálnym spôsobom ako vytvárať abstraktné umenie, retro grafiku a obnoviť tak atmosféru minulosti. Ak chcete experimentovať, môžete využiť risografiu. Je to taký spôsob tlače, ktorý zabezpečí, že každý výtlačok bude originál.

graficke trendy

  1. Obľúbené animácie

Trend animácií pokračuje aj v tomto roku a začínajú nás sprevádzať ručne kreslené a priestorové animácie, a tiež kombinácia 2D a 3D grafiky v pohybe. Pohyb vytvára identitu značky. Umožní vám rozhýbať vaše logo, webovú stránku alebo firemné prezentácie. Animácie rôzneho druhu sa vrátane webových stránok začínajú objavovať na sociálnych sieťach, v reklamách aj na digitálnych billboardoch. Tento trend sa postupne stáva bežnou súčasťou rozšírenej reality v rámci Instagram stories či na TikToku. Na sociálnych sieťach sa čoraz častejšie stretávame aj s 3D interaktívnymi postavičkami a abstrakciami, ktoré idú ruka v ruke s animáciami. 3D ikonky začal v niektorých svojich aplikáciách používať aj Google.

  1. Geometrické tvary

Dizajn je z veľkej časti geometria. Geometrické tvary sa najčastejšie používajú v spojení s menej sýtymi farbami ako podklady pre text, na rozbitie jednoliatosti dizajnu alebo na zaplnenie priestoru. Geometrické tvary sú ideálne využiteľné pre logá a značky vďaka jednoduchosti a čistote, a taktiež vedia pútať pozornosť. Aké tvary použiť? Nešliapnete vedľa akýmikoľvek druhmi geometrických tvarov, od jednoduchých, až po tie zložitejšie. Na dosiahnutie pútavejšieho efektu môžete použiť tento trend spolu s 3D animáciami. Fantázii sa medze nekladú.

graficke trendy

Viete, ktorá farba je tohtoročným trendom?

 Ak ste tipovali Very Peri, tipovali ste správne. Je to neobyčajný odtieň fialovej farby odvodený z anglického slova Periwinkle, ktorý vznikol spojením odtieňov modrej a červenej. Very Peri ohlásila ako farbu roka spoločnosť Pantone. Táto farba je výrazná, inovatívna, mala by u používateľov vzbudzovať prirodzenú zvedavosť a reprezentovať transformáciu fyzického a digitálneho sveta. Farbu roku môžete zakomponovať do rôznych oblastí, ako je grafický dizajn, interiérový dizajn, oblasť módy alebo do rôznych doplnkov.

farba roka

Zdroj: https://www.pantone.com/eu/en/

Produkujeme funkčné web dizajny obsahujúce moderné prvky UI & UX, zabezpečujeme tvorbu funkčných a kreatívnych dizajnov, ucelenú komunikáciu aj dizajn manuál. Chcete vytvoriť unikátnu grafickú identitu? Kontaktuje nás a radi vám vytvoríme na mieru to, čo hľadáte a potrebujete.

Plánujete začať s digitalizáciou firmy? My vám poradíme!
Kontaktujte nás
Dominika Stehlíková

Dominika Stehlíková

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

Ako na získavanie zákaziek vďaka marketingu na FB?

Ako na získavanie zákaziek vďaka marketingu na FB?

Marketing, Social media, Výkon  20. marca 2023 Ján Májek

Facebook je jednou z najpopulárnejších a najvplyvnejších sociálnych sietí na svete a momentálne k...

Čítaj viac
Čo je SSL certifikát a prečo je na webe potrebný?

Čo je SSL certifikát a prečo je na webe potrebný?

Programovanie  17. marca 2023 Frederik Ravas

SSL certifikát je kľúčový nástroj na zabezpečenie komunikácie na webe. V tomto článku si vysvetlí...

Čítaj viac
Trendy v online marketingu pre rok 2023

Trendy v online marketingu pre rok 2023

Marketing, Výkon  7. marca 2023 Ján Májek

V minulosti boli dnešné technologické funkcie a trendy v online marketingu ako optimalizácia hlas...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.