Čo je SSL certifikát a prečo je na webe potrebný?

Programovanie  17. marca 2023 Ján Májek

SSL certifikát je kľúčový nástroj na zabezpečenie komunikácie na webe. V tomto článku si vysvetlíme, čo je SSL certifikát a ako funguje. Dozviete sa aj to, prečo je taký dôležitý a aké základné typy certifikátov SSL poznáme. Po prečítaní článku tak získate ucelený prehľad o tom, prečo by mala byť vaša webová stránka vybavená SSL certifikátom.

Čo je SSL certifikát?

SSL (Secure Sockets Layer) certifikát vytvára bezpečné spojenie medzi serverom a prehliadačom návštevníka. Vďaka šifrovaniu zabezpečuje, že všetky údaje (napr. heslá, osobné údaje, čísla kreditných kariet), ktoré sa medzi nimi prenášajú, zostávajú súkromné a chránené pred útokmi tretích strán.

Ako SSL certifikáty fungujú?

Pri prehliadaní webu, zasielaní objednávky alebo odosielaní e-mailu sa v internetovej sieti prenáša veľké množstvo informácií. Táto výmena prebieha medzi klientom (prehliadačom návštevníka) a serverom (na ktorom beží vaša webová stránka). 

Kým sa informácie od klienta dostanú k cieľovému serveru, prejdú cez veľké množstvo ďalších sieťových prvkov. Spojenie medzi klientom a serverom je preto potrebné zabezpečiť. Bez zabezpečenia vzniká oveľa vyššie riziko odcudzenia údajov, špionáže alebo hackerských útokov. 

Práve SSL certifikát slúži na to, aby túto internetovú komunikáciu ochránil. Vďaka nemu si môžu byť klient aj server istí, že je komunikácia medzi nimi šifrovaná, a teda odolnejšia voči útokom. Neznamená to však, že klient je pri prehliadaní úplne v bezpečí. Na internete existujú aj ďalšie kybernetické hrozby, ktoré si vyžadujú iné typy zabezpečenia.

Prečo potrebujete SSL certifikát?

Šifrovanie citlivých informácií je hlavným dôvodom, prečo používať SSL certifikát. Ako sme si vysvetlili vyššie v článku, kým sa informácie dostanú na cieľový server, musia prejsť cez ďalšie sieťové prvky. Keď však máte vašu webovú stránku zabezpečenú certifikátom SSL, informácie sa stanú nečitateľnými pre všetkých okrem cieľového servera. Vďaka tomu sú údaje chránené pred hackermi a zlodejmi identity. Certifikát SSL pomáha zabezpečiť informácie, ako napr:

 • Osobné údaje
 • Prihlasovacie údaje
 • Informácie o kreditnej karte alebo bankovom účte
 • Telefónne čísla

SSL certifikát výrazne zvyšuje dôveryhodnosť vašej webovej lokality. Je potrebný na to, aby ste mohli používať HTTPS namiesto HTTP, napríklad https://www.upvision.sk. Väčšina prehliadačov označuje stránky HTTP ako nezabezpečené“, čo používateľom vysiela jasný signál, že stránka nemusí byť dôveryhodná. 

SSL certifikát vám pomáha získať výhodu na internetových vyhľadávačoch. Webové stránky, ktoré nepoužívajú SSL a HTTPS môže internetový vyhľadávač penalizovať a skrývať pred návštevníkmi, pretože nie sú bezpečné.

Prechod na protokol HTTPS zlepšuje aj rýchlosť načítania stránok. Zvýšený výkon bude prínosom pre vás aj pre používateľov. Čím rýchlejšia je vaša stránka, tým viac ľudí ju navštívi.

Čo obsahuje platný SSL certifikát?

 • Informáciu o vydavateľovi SSL certifikátu
 • Sériové číslo
 • Dátum expirácie
 • Kópiu verejného kľúča majiteľa certifikátu
 • Digitálny podpis certifikačnej autority

Aké typy SSL certifikátov poznáme?

Existujú viaceré typy SSL certifikátov, ktoré ponúkajú rozdielnu úroveň zabezpečenia. V základnom rozdelení poznáme:

Overenie domény (DV)

Overenie domény (Domain Validation) je cenovo najdostupnejší typ certifikátu SSL, ktorý ponúka nízku úroveň zabezpečenia. Používajú ho tieto webové lokality:

 • Blogy
 • Osobné webové stránky
 • Weby, na ktorých sa nevykonávajú transakcie a nezhromažďujú osobné údaje

Overenie organizácie (OV)

Overenie organizácie (Organization Validated) je certifikát so strednou úrovňou bezpečnosti. Zvyčajne ho používajú tieto webové lokality:

 • Prihlasovacie stránky
 • Firemné stránky

Rozšírené overenie (EV)

Rozšírené overenie (Extended Validation) je certifikát s vysokou úrovňou zabezpečenia. EV certifikáty zvyčajne používajú:

 • Globálne banky
 • Globálne spoločnosti
 • E-shopy
 • Firemné weby

Plánujete začať s digitalizáciou firmy? My vám poradíme!
Kontaktujte nás
Ján Májek

Ján Májek

Majiteľ UPVISION Digital agency

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

VŠETKO ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O TIKTOK ADS

VŠETKO ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O TIKTOK ADS

Marketing, Social media  12. júla 2024 Ján Májek

TikTok reklamy prichádzajú na Slovensko, otvárajúc značkám veľkú príležitosť osloviť 1,2 milióna ...

Čítaj viac
Brand advertising

Brand advertising

Marketing  1. júla 2024 Ján Májek

Reklama je esenciálnou súčasťou každého úspešného podnikania. Je to nástroj, ktorý pomáha firmám ...

Čítaj viac
CONTENT MARKETING

CONTENT MARKETING

Marketing  13. júna 2024 Ján Májek

V dnešnom digitálnom svete, kde konkurencia neustále narastá, sa firmy čoraz viac uchyľujú k stra...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.