Čo by ste mali vedieť o google analytics 4?

Marketing  29. mája 2023 Ján Májek

Možno ste už počuli, že spoločnosť Google v roku 2023 ukončí službu Google Analytics Universal. Nahradí ju nová, vylepšená služba, Google Analytics 4. Ako prejsť na najnovšiu verziu Analyticsu a aké výhody vám prinesie?

Dokedy môžete používať Analytics Universal?

Spoločnosť Google oznámila, že od 1. júla 2023 prestane nástroj Universal Analytics spracovávať údaje. Po tomto dátume budete mať ešte niekoľko mesiacov prístup k štatistikám a reportom. Všetky nové údaje sa však budú spracovávať v novej verzii Google Analytics 4. Tento dátum je platný pre štandardné vlastníctva.

Ak využívate platenú verziu Analytics 360, služba bude plne funkčná až do 1. októbra 2023.

Čo prináša Google Analytics 4?

Analytics 4 prichádza s mnohými novinkami a vylepšeniami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vám odporúčame prejsť na GA4 čo najskôr.

Dokážete lepšie sledovať životný cyklus zákazníka

Kľúčovým vylepšením služby GA4 je, že kladie dôraz na používateľov webu alebo aplikácie a ich interakcie. Tieto interakcie sa zaznamenávajú výlučne ako udalosti/eventy. Nové zameranie na používateľov a dátový model založený na udalostiach vám umožnia používať jeden súbor metrík na sledovanie údajov z webu aj aplikácie.

Google analytics4

Používateľ môže napríklad navštíviť vašu webovú stránku na stolnom počítači, neskôr na mobilnom zariadení, a potom uskutočniť nákup prostredníctvom aplikácie, ktorú si stiahol. V doterajšom GA by ste videli troch rôznych návštevníkov, no v GA4 uvidíte tri návštevy pod jedným používateľom.

Vylepšené nástroje na sledovanie týchto fáz vám pomôžu lepšie pochopiť životný cyklus zákazníka a optimálnejšie nastaviť vašu marketingovú stratégiu.

Ďalšie vylepšenia, ktoré prináša GA4:

  • nové možnosti predpovede vývoja metrík,
  • hlbšia integrácia s Google Ads,
  • inteligentnejšie funkcie ochrany súkromia používateľov,
  • prispôsobiteľné rozhranie,
  • zjednodušené nastavenie cieľov a udalostí,
  • vylepšené vizualizácie a reportovanie,
  • efektívnejší export údajov.

Google analytics

Ako prejsť na Google Analytics 4?

Keďže GA4 čoskoro nahradí Analytics Universal, odporúčame vám vytvoriť si vlastníctvo čo najskôr a začať so zbieraním údajov. Prečítajte si, ako na to:

Ak už používate službu Analytics

Prvým krokom je vytvorenie GA4 pre vašu webovú lokalitu. Tento krok dokážete urobiť zo svojho aktuálneho účtu Google Analytics. Nastavením vlastníctva v službe Analytics 4 nestratíte prístup k vášmu aktuálnemu vlastníctvu služby Analytics. Nové nastavenie bude zhromažďovať údaje v oboch verziách súčasne.

Pri pridávaní vlastníctva v službe GA4 na web, ktorý už používa Analytics, vám pomôže praktický sprievodcaod spoločnosti Google. Ak chcete tohto sprievodcu používať, musíte mať v účte Analytics rolu redaktora. Po pridaní nového vlastníctva môžete podniknúť ďalšie kroky, ktoré vám pomôžu využívať službu čo najefektívnejšie.

GA4

Ak ste v službe Analytics nováčik

Začnite s vytvorením a nastavením účtu v službe Analytics. Spoločnosť Google poskytuje užitočného sprievodcu na nastavenie služby GA4 pre web alebo aplikáciu. Po vytvorení účtu potrebujete do služby Analytics pridávať vlastníctva, na čo musíte mať rolu redaktora. Po nastavení nového účtu sa môžete začať oboznamovať s nástrojom GA4.

Potrebujete s GA4 pomôcť?

Nie ste si istý, ako začať pracovať so službou GA4? Neváhajte nás kontaktovať ešte dnes. Radi vám pri implementácii a prechode na GA4 pomôžeme. V Upvision máme dlhoročné skúsenosti s nasadzovaním a reportingom v Google Analytics. Pomôžeme vám zaviesť správnu stratégiu pre lepšie využitie nových analytických riešení.

Plánujete začať s digitalizáciou firmy? My vám poradíme!
Kontaktujte nás
Ján Májek

Ján Májek

Zakladateľ UPVISION Digital agency

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

Tvorba webu. Redizajn webovej stránky pre Fintech startup.

Tvorba webu. Redizajn webovej stránky pre Fintech startup.

Marketing, Case studies, Programovanie  24. marca 2024 Ján Májek

Náš klient pred pár mesiacmi prišiel za nami, že mu nefunguje Google reklama na webe. My sme ju o...

Čítaj viac
Lead generation kampaň

Lead generation kampaň

Povedomie, Výkon, Marketing  23. februára 2024 Ján Májek

V dnešnej dobe, kedy digitálny svet dominuje podnikateľskej sfére, je nevyhnutné mať efektívnu on...

Čítaj viac
Marketingový rozpočet 2024. Firmy a ich preferencie.

Marketingový rozpočet 2024. Firmy a ich preferencie.

Tipy, Marketing, Social media  5. februára 2024 Ján Májek

Marketingový rozpočet 2024 je pre viacero firiem otáznik na ktorý sa hľadá odpoveď. Pozreli sme s...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.