10 tipov, ako zabezpečiť bezpečnosť PC, laptopu a iných zariadení

Tipy, Marketing  18. novembra 2022 Matej Bojnanský, Frederik Ravas

Viete si predstaviť, že vám ukradnú notebook alebo mobil? Máte v ňom dôležité informácie, uložené heslá v poznámkach, osobné informácie, fotografie. Už len táto predstava nás "desí". Nehovoriac o tom, čo všetko stratíte, ak nezálohujete. Stojíme pred otázkou, ako ochrániť vaše zariadenia? Ochrana PC a iných zariadení - prinášame 10 základných tipov.

Viete si predstaviť, že vám ukradnú notebook alebo mobil? Máte v ňom dôležité informácie, uložené heslá v poznámkach, osobné informácie, fotografie. Už len táto predstava nás „desí“. Nehovoriac o tom, čo všetko stratíte, ak nezálohujete. Stojíme pred otázkou, ako ochrániť vaše zariadenia? Ochrana PC a iných zariadení – prinášame 10 základných tipov, čo môžete spraviť pre bezpečnosť zariadení.

Ochrana PC a bezpečnosť, notebookov, laptopov… 

1. Používajte silné heslá

Ochrana notebooku, počítača a iných zariadení začína heslom, avšak nie hoci akým. Najúčinnejším spôsobom, ako ochrániť vaše zariadenie pred potenciálnymi hrozbami, je používanie silných hesiel. Čím bezpečnejšie sú vaše heslá, tým náročnejšie bude pre hackerov napadnúť váš systém. Pri vytváraní silných hesiel vám odporúčame držať sa týchto tipov:

  •     Vytvorte dlhé a zložité heslo, ktoré má aspoň 12 znakov.
  •     Používajte symboly, číslice, veľké a malé písmená.
  •     Každé heslo, ktoré vytvoríte, musí byť odlišné.
  •     Heslo musí byť ťažko uhádnuteľné

Ochrana notebooku heslom.

2. Nainštalujte si antivírus

Antivírusové programy ochránia váš počítač alebo laptop pred všadeprítomnými škodlivými vírusmi. Vírusy môžu spomaliť váš počítač alebo odstrániť dôležité súbory. Antivírusový program včas zaregistruje hrozby a zabezpečí vaše údaje. Niektoré antivírusové programy poskytujú automatické aktualizácie, ktoré ochránia váš počítač pred novovznikajúcimi a agresívnejšími vírusmi.

3. Šifrovanie pevného disku

Na pevnom disku sa ukladajú dokumenty, fotografie, videá, databázy hesiel, história webových prehliadačov a ďalšie citlivé informácie. Ak niekto získa prístup k vášmu počítaču alebo laptopu, môže veľmi ľahko ukradnúť a zneužiť všetky vaše súbory. Útočník jednoducho pevný disk vyberie a vloží do iného počítača, aby získal prístup. Ak však pevný disk zašifrujete, nebude možné získať prístup k vašim súborom bez hesla. 

4. Zálohujte 

Pravidelne zálohujte vaše dáta, aby ste zabránili strate dôležitých informácií. Existujú viaceré možnosti, ako zálohovať dáta. Môžete využiť cloudovú zálohu prostredníctvom služby iCloud alebo pravidelne zálohovať dáta na záložný pevný disk. 

5. Ochrana notebooku pravidelnou aktualizáciou

Ochrana notebooku a počítača je téma, ktorou sa pravidelne zaoberajú aj poskytovatelia operačných systémov. Pravidelné aktualizácie sú vytvorené tak, aby zvýšili ochranu pred novo vznikajúcimi vírusmi a kybernetickými hrozbami. Ak je pre váš operačný systém momentálne k dispozícii aktualizácia, čo najskôr ju spustite. Občas si môžete skontrolovať aktualizácie v nastaveniach počítača alebo laptopu. Po dokončení všetkých aktualizácií nezabudnite zariadenie reštartovať.

6. Používajte VPN

Používanie virtuálnej súkromnej siete (VPN) je skvelý spôsob, ako zvýšiť bezpečnosť pri prehliadaní internetu. Ak použijete sieť VPN, celá vaša internetová prevádzka bude šifrovaná a umiestnená na inom mieste. Tým sa zamaskuje vaša IP adresa a poskytovateľ internetových služieb už nebude mať možnosť monitorovať činnosti, ktoré na internete vykonávate.

Ochrana notebooku VPN

7. Prekryte si webkameru

Hackeri zneužívajú webové kamery na prístup k vašim osobným údajom a citlivým rozhovorom. Tieto údaje a zábery môžu byť dalej zneužité alebo ich útočník môže použiť na vydieranie. Zabráňte nepríjemným útokom prekrytím webkamery pomocou špeciálnych nálepiek, krytov alebo chráničov

8. Ochrana PC s Firewall

Firewall je softvér, ktorý vytvára bariéru medzi vašimi informáciami a vonkajším svetom. Tento softvér je integrovaný v operačných systémoch Windows a macOS. Firewall vám umožní nastaviť pravidlá na výmenu dát prostredníctvom internetu. Dokáže zabrániť neoprávnenému prístupu k vašim citlivým informáciám a upozorní vás na akékoľvek pokusy o útok. Bránu firewall môžete povoliť v nastaveniach systému. 

Ochrana notebooku pred cyber útokmi.

9. Nepoužívajte kradnuté aplikácie

Ak chcete udržať vaše zariadenie v čo najväčšom bezpečí, vyhýbajte sa sťahovaniu aplikácií z neoficiálnych obchodov. Často sa na nich nachádzajú kradnuté aplikácie, cez ktoré útočníci šíria škodlivé kódy. Preto kupujte a sťahujte aplikácie iba z oficiálnych a overených obchodov.

10. Rozdelenie admin rolí

Správne nastavená ochrana počítača zahŕňa aj zvýšenú ochranu informácií. Ak počítač používa viacero osôb, odporúčame vám nastaviť rozdelenie admin rolí. Každý užívateľ alebo člen tímu bude mať prístup iba k údajom, ktoré skutočne potrebuje. Vďaka tomu ochránite citlivé informácie jednotlivých užívateľov.

Páčili sa vám tieto tipy? Prečítajte si aj článok k téme bezpečnosť webu. V rámci UPVISION agentúry sa venujeme tvorbe a správe webových stránok, digitálnemu marketingu a GDPR v online.

Je pre vás ochrana webu a PC dôležitá? Poradíme Vám pri bezpečnosti a správe webových stránok.
Kontaktujte nás
Matej Bojnanský

Matej Bojnanský, Frederik Ravas

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

Lead generation kampaň

Lead generation kampaň

Povedomie, Výkon, Marketing  23. januára 2024 Ján Májek

V dnešnej dobe, kedy digitálny svet dominuje podnikateľskej sfére, je nevyhnutné mať efektívnu on...

Čítaj viac
Marketingový rozpočet 2024. Firmy a ich preferencie.

Marketingový rozpočet 2024. Firmy a ich preferencie.

Tipy, Marketing, Social media  5. januára 2024 Ján Májek

Marketingový rozpočet 2024 je pre viacero firiem otáznik na ktorý sa hľadá odpoveď. Pozreli sme s...

Čítaj viac
PPC reklamy pre eshop s prírodnou kozmetikou tento rok lámali rekordy

PPC reklamy pre eshop s prírodnou kozmetikou tento rok lámali rekordy

Case studies  15. decembra 2023 Miriam Adásková

Ročný nárast výnosov až o 42%! Prečítajte si ako vyladením PPC reklamy získala značka Annemarie B...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.