Ako zabezpečiť webovú stránku

Marketing, Programovanie  22. novembra 2022 Matej Bojnanský

Chcete vedieť, ako zvýšiť bezpečnosť vašej webovej stránky? Máme pre vás niekoľko účinných tipov, ktoré skutočne fungujú. Internet je plný škodlivých útokov, spamov a vírusov, ktoré môžu ovládnuť vašu webovú stránku a spôsobiť vám nepríjemné problémy. Správne nastavená ochrana webu vám pomôže vyhnúť sa týmto komplikáciám.

Ochrana webu je dôležitá a v neposlednom rade zvýši dôveryhodnosť a funkcionalitu vašej webstránky. Keďže je WordPress najpopulárnejším systémom na správu obsahu, je atraktívny pre rôznych útočníkov, ktorí vyhľadávajú zraniteľné miesta tejto platformy. Rozoberieme si niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu vašu webovú lokalitu chrániť pred kybernetickými útokmi a inými hrozbami.

Ako ochrana webu zlepší bezpečnosť nielen WordPress stránky

Ochrana je dôležitá ak používate WordPress na správu obsahu vašej webstránky.

Pravidelná aktualizácia

Pravidelne si v administrácii kontrolujte, či je vaša verzia WordPressu aktuálna. Aktualizácie, ktoré WordPress pravidelne vydáva, zlepšujú bezpečnosť a chránia vašu stránku. Pravidelná aktualizácia webu je v dnešnej dobe potrebná.

Aktualizáciou sa zároveň aj opravujú “bugy”, ktoré by mohli mať za následok zníženie bezpečnosti alebo “dieru v kóde”.

Bezpečné užívateľské meno

Najčastejšou chybou, ktorej sa užívatelia webových stránok (najmä WordPressu) dopúšťajú, je používanie užívateľských mien ako „admin“, názov kontaktného mailu na stránke a pod. Vyberte si meno, ktoré sa nedá uhádnuť a skombinujte ho so silným heslom. 

Tiež neodporúčame v mene používať názov stránky. Odporúčame pridať aj dvojitú autentifikáciu – cez e-mail, telefónne číslo alebo inou vhodnou formou.

Bezpečný hosting

Vyberte si kvalitný a bezpečný hosting, ktorého súčasťou je aj SSL certifikát. Okrem toho sa uistite, že je hosting vhodný pre WordPress stránky a poskytuje ich zálohovanie. Pre zvýšenú bezpečnosť by mala byť administrácia hostingu zašifrovaná HTTPS protokolom.

Odstránenie prebytočného obsahu

Prebytočný obsah, ako je napríklad záloha celej stránky v adresári wp-content/backup, môže predstavovať riziko. Problémom môžu byť aj doplnky, ktoré nie sú aktívne. Najčastejšie ide o staršie pluginy alebo témy

Hackeri dokážu preniknúť do kódov týchto doplnkov a spustiť škodlivý softvér na vašom WordPress webe. Preto vám odporúčame odstrániť všetky prebytočné súbory a doplnky.

Ako chrániť web pred útokmi, zneužitím a spamom – ďalšie tipy?

Weby treba chrániť aj cez ďalšie bezpečnostné tipy, ako je ochrana webu pomocou SSL certifikátu, pravidelné zálohovanie, používanie overených pluginov, rozdelenie admin rolí a ďalšie. Ak sa chcete o týchto zabezpečeniach dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Ako zlepšiť bezpečnosť webu

Zvýšenie bezpečnosti vašej webovej lokality je kľúčová pre vašu ochranu, ale aj ochranu vašich zákazníkov. Vysvetlíme si jednotlivé kroky, ktoré vám výrazne pomôžu znížiť riziko „pokazenia webu“, ako sa vyhnúť spamom a zneužitiu údajov.

SSL certifikát

Protokol SSL (Secure Sockets Layer) je protokol, ktorý vytvára šifrované spojenie medzi webovým prehliadačom a webovým serverom. Vďaka tomu budú všetky údaje (napr. heslá, osobné údaje, čísla kreditných kariet) vymieňané medzi webovou stránkou a návštevníkom zabezpečené. 

Silné heslá do administrácie

Používanie silných hesiel je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabezpečiť webovú stránku. Vyhýbajte sa používaniu jednoduchých hesiel, ako je napríklad vaše meno alebo názov vašej webovej lokality, ktoré uľahčujú hacknutie webovej stránky.

Pre vytváranie silných hesiel dodržujte tieto pravidlá:

  •     Kombinujte abecedné a číselné znaky.
  •     Používajte veľké písmená, malé písmená a symboly.
  •     Silné heslo by malo mať aspoň 12 znakov.
  •     Každé heslo musí byť odlišné.

Ochrana webu proti spamu

Ak plánujete umiestniť na vašu webovú stránku e-mailovú adresu, bude potrebné ju zabezpečiť a chrániť pred spamovacími robotmi. Spamoví roboti sa snažia odosielať spamové informácie prostredníctvom formulárov na webe. Používajte CAPTCHU, aby ste tomu zabránili.

Ochrana webu proti botom

Pravidelne sledujte, čo sa na vašom webe deje, aby ste čo najskôr spozorovali aktivitu zlých botov. Táto aktivita sa často prejavuje neobvyklým nárastom alebo poklesom návštev v dôsledku náhlej zmeny IP adresy. Umiestnite do adresára webovej lokality súbor robots.txt, aby ste zablokovali aktivitu niektorých legitímnych botov. Dobrým riešením pre zablokovanie botov je aj používanie CAPTCHA. Tento test automaticky rozlíši počítač od skutočného používateľa a tým zabráni útoku botov.

Bezpečný kód odolný voči SQL injection

SQL injection je typ útoku, ktorý napáda databázový server a umožňuje útočníkovi získavať a meniť citlivé informácie. Tento typ útoku využíva zraniteľné miesta webu, ktoré umožňujú útočníkovi vložiť na web škodlivý kód. Vývojári môžu týmto útokom zabrániť používaním bezpečného a neprelomiteľného kódu.

Zálohovanie

Útoky hackerov, narušenie bezpečnosti webového servera, vstreknutie malvéru a iné problémy môžu viesť k odstráneniu celej webovej stránky alebo jej častí. S využitím zálohovania však bude váš obsah archivovaný a chránený viacerými spôsobmi. 

Pravidelná aktualizácia

Zastaralý softvér zvyšuje riziko vzniku vírusov, kybernetických útokov a iných problémov. Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť, pravidelne kontrolujte všetky aktualizácie alebo nastavenia automatických aktualizácií vašej webovej stránky.

Viditeľný prevádzkovateľ webu

Dávajte si pozor na webové stránky, ktoré skrývajú svoju identitu. Ak na webe nenájdete meno prevádzkovateľa, zbystrite pozornosť. Môže ísť o podvodnú webovú stránku, ktorá je využívaná najmä na účely získavania citlivých údajov. Ak ste prevádzkovateľ webu, neskrývajte svoju identitu. Nechcete predsa na vašich návštevníkov pôsobiť nedôveryhodne.

Pozor na podozrivý obsah

Vyhýbajte sa webom, na ktorých sa nachádzajú:

  •     prehnané zľavy,
  •     súťaže s podozrivo vysokými výhrami,
  •     nepríjemné blikajúce okná, ktoré s webom nesúvisia,
  •     texty s veľkým množstvom gramatických chýb,
  •     texty písané zvláštnym jazykom.

Ak na takúto webovú stránku narazíte, čo najskôr ju opustite a na nič neklikajte. Ochránite tak svoju webovú stránku pred možným malvérovým útokom.

Overené pluginy

Inštalujte len overené pluginy s oficiálnou licenciou, ktoré majú svoju vlastnú podporu v prípade vzniku nejakého problému. Vyberajte si bezpečnostné pluginy, ktoré vás ochránia pred bežnými útokmi a malware. Vyhýbajte sa zastaraným pluginom.

Ochrana webu šifrovaním

Nechránené a zastaralé prostredie webu poskytuje priestor pre kybernetické útoky a únik citlivých dát. Ak spracovávate a ukladáte osobné údaje zamestnancov, šifrovanie dát je ideálny proces, počas ktorého sa dáta v čitateľnej podobe pomocou nejakého šifrovacieho kľúča zmenia na nečitateľné. Nikto bez kľúča – ani človek, ani program – nie je schopný dáta prečítať.

Rozdelenie admin rolí

Každý člen tímu by mal mať prístup iba k údajom, ktoré potrebuje na vykonávanie svojej práce. Tento postup zabezpečuje zvýšenú ochranu informácií.

Ochrana webu je dôležitá

Ochrana webu je dôležitá. Aplikujte tieto účinné kroky a tipy určite zlepšia bezpečnosť vašej webovej stránky a znížia riziko znefunkčnenia webu, ale aj mieru ochrany. Aplikujte ich na váš web čo najskôr, aby ste sa vyhli zneužitiu údajov, spamu a vírusom. Správa webu a dôraz na jeho ochranu je dôležitá

Potrebujete poradiť s ochranou alebo správou webu?
Správa webu
Matej Bojnanský

Matej Bojnanský

Zdieľaj

Ďalšie inspirácie

CONTENT MARKETING

CONTENT MARKETING

Marketing  13. júna 2024 Ján Májek

V dnešnom digitálnom svete, kde konkurencia neustále narastá, sa firmy čoraz viac uchyľujú k stra...

Čítaj viac
PAY-PER-CLICK REKLAMA GOOGLE ADS – SLOVNÍK | 2.ČASŤ

PAY-PER-CLICK REKLAMA GOOGLE ADS – SLOVNÍK | 2.ČASŤ

Marketing  5. júna 2024 Ján Májek

V oblasti výkonnostného marketingu je dôležité rozumieť niektorým kľúčovým pojmom spojeným s Pay-...

Čítaj viac
Facebook reklama

Facebook reklama

Marketing  23. mája 2024 Ján Májek

Facebook reklama sa stala neoddeliteľnou súčasťou digitálneho marketingu. Vďaka svojej rozmanitos...

Čítaj viac

Dajme si kávu. Poviete nám predstavy
a my nájdeme riešenie pre váš biznis.