8. februára 2018 / Ján Májek

SOCIAL MEDIA / TIPY A TRIKY

Kvalitný video content zvládne každý. 5 jednoduchých tipov ako nato.

Chcete začať robiť videá, ale netušíte ako?

Naozaj každý. Asi treba iba chcieť a nebáť sa nového. Učiť sa, zaujímať sa, trebárs aj pri dobrej káve. Takže si jednu urobte a tieto 4 minúty čítania (snáď aj vzdelávania) vám ubehnú veľmi rýchlo.

O tom, aké je dôležité robiť video a prečo sme už písali. Dnes si povieme, ako vytvoriť zaujímavý video content, aj keď ste začiatočník a nikdy predtým ste video netvorili. Uisťujeme vás, že to zvládnete.

Týchto 5 jednoduchých krokov vás navedie na cestičku kvalitného video obsahu = video užitočné, predajné, s posolstvom,… a potom už stačí len šikovný človek na dobré spracovanie.

Neviete ako, s čím začať? Spýtajte sa svojho publika

Ak ste stratený v tom, aký typ video contentu ľuďom ponúknuť, prejdite rovno k zdroju.

Spýtajte sa svojho publika na sociálnych sieťach, čo chce, čo potrebuje, čo by ho zaujímalo. Späť dostanete takmer 100% úspešnosť a priazeň.

Tvorte pre tých, ktorí sú TU a TERAZ

Ak premýšľate, ako robiť video content, tak najlepšie je robiť ho pre svojich existujúcich zákazníkov. Zamerajte sa pritom najmä na rozdávanie vedomostí. Vzdelajte svojich spotrebiteľov a poskytnite im informácie, ktoré im môžu pomôcť.

Udržať si stálych klientov je oveľa cennejšie ako získať nových. A s takýmto video contentom k vám zablúdia aj tí noví.

Určite si stratégiu a držte sa jej

Nelietajte v oblakoch. Určite si „pevnú základňu“ (ciele, cieľovú skupinu, plán) a snažte sa jej aspoň pridŕžať. Najdôležitejšie je mať jasno v tom, komu, čo, kedy, kde a prečo ponúkate. Pri najlepšom aj aký by mal byť výsledok.

Ak si toto všetko určíte hneď na začiatku, budete sa môcť pri každom „zakopnutí“ ľahko vrátiť k pôvodnému plánu.

Krátko a INAK

Pri klasických promo videách sa držte približne 2 minút.

Tento čas má najvyššiu úspešnosť. Rátajte s faktom, že polovica sledovateľov po 10 sekundách video vypne.

Živé video by nemalo byť dlhšie ako 10-15 minút. Potom prestáva baviť.

Všeobecne je lepšie držať sa pri tvorbe videí hesla „menej je viac.“ Je to však individuálne a záleží tiež od témy. Ak máte v pláne robiť napr. marketingové videá, ukázalo sa, že do 30 minút to vaša cieľovka, ktorú to zaujíma, zvládne. Pozor ale na „výživnosť“ videa. Musí byť naozaj dobré a hodnotné.

Okrem toho je veľmi dôležité odlíšiť sa od milión ďalších videí kolujúcich po internete. Buďte iný. Hlavne, nebuďte nudný.

Pokúste sa byť informatívny a zábavny zároveň. Experimentovať môžete s rôznymi animáciami či interaktívnym obsahom. A nezabudnite ani na vizuálnu stránku videa. Skrátka, nech je to pekné, pútavé, iné.

Sústreďte sa na hodnotu videa, nie na predaje

Pri tvorbe nemyslite v prvom rade na zisk. Sústreďte sa skôr na potreby a priania vašich zákazníkov. Naplňte ich hodnotným video obsahom a vaše publikum sa neskôr odmení aj tými zvýšenými predajmi. Skúste to naozaj nerobiť len pre peniaze.

BONUS: Nezabudnite po určitej dobe zmerať úspešnosť vášho videa. Analyzujte jednotlivé prvky, zistíte tak, čo vám najviac fungovalo a čo sa oplatí nabudúce viac potlačiť.

Káva vypitá? Ak nie, tak ju v pokoji dopite a ešte trochu popremýšľajte nad vaším (zatiaľ neexistujúcim či už existujúcim) video obsahom. Veríme, že aspoň jeden z našich bodov integrujete a ak máte pocit, že nejaký v článku chýba, napíšte nám. ?

Ďalšie inšpirácie